Καλώς ήλθατε.

Ονομάζομαι Κουβελάκη Έλενα με τόπο καταγωγής το Μαυρομμάτι Ιθώμης, το οποίο πλέον έχει μετονομαστεί σε Αρχαία Μεσσήνη. Η αγάπη μου για το χωριό και την φωτογραφία ήταν τα πιο συμαντικά κίνητρά μου για να δημιουργήσω ένα λέυκωμα για την Αρχαία Μεσσήνη. Το λέυκωμα αυτό το ξεκίνησα από το 2010 και μέχρι τώρα το συντηρώ προσθέτοντας φωτογραφίες από τα ευρήματα, τα οποία συνεχώς βγαίνουν στο φως.

Μιας όμως που ζούμε σε καιρούς που το διαδύκτιο έχει μπει πλέον στη ζωή μας για τα καλά, αποφάσισα το λεύκωμά μου, την αγάπη μου για το χωρίο και την φωτογραφία να τα μοιραστώ με τους φίλους μου αλλά και νέους αναγνώστες δελεάζοντάς τους να έρθουν να γνωρίσουν από κοντά την μεγαλοπρέπεια της Αρχαίας Μεσσήνη.

Σκοπός μου δεν είναι να κάνω μια λεπτομερή αρχαιολογική ξενάγηση. Άλλωστε, για να επιχειρήσω κάτι τέτοιο χρειάζομαι να κατεβάσω τόμους ιστορίας και αρχαιολογίας αγκαλιά με τον Παυσανία, τον Στράβωνα και τον Πολύβιο.

Σκοπός μου όμως είναι να σας ξεναγήσω στα ευρήματα του τόπου καταγωγής μου, μέσα από την δική μου φωτογραφική οπτική γωνία καθώς και να σας διηγηθώ την ιστορία του τόπου και των μνημείων μέσα από άρθρα και βιβλία που έχω διαβάσει.

 

 

 

Η Γνώμη σας μετράει

Σχόλια, απόψεις, εμπειρίες μπορείτε να τα μοιραστείτε στο Βιβλίο Επισκεπτών